علم گیاهان هرز

وبلاگ تخصصی در مورد علم شناسایی و مبارزه با علفهای هرز

اویارسلام ارغوانی

اویارسلام ارغوانی

نام علمی : Cyperus rotundus

خانواده :Cyperacea

علف هرزی است چند ساله که ممکن است به ارتفاع 55 اینچ برسد. همانند دیگر گیاهان تیره سیپراسه، برگها به صورت سه تایی در قاعده گیاه رشد می کنند.

 


ساقه گل نیز حالت سه گوش دارد. میوه آن فندقه سه ضلعی است. اویارسلام دارای سیستم گسترده ای از ریزوم ها و غده های زیرزمینی است که از این طریق پراکنش دارد. سیستم ریشه ای یک گیاه جوان ابتدا دارای ریزوم است. برخی ریزوم ها به طرف بالا رشد کرده و از آنها شاخه ها و ریشه ها رشد کرده و از آنها ریشه ها و ریزوم های جدید رشد می کند. دیگر ریزوم ها به طور افقی یا به سمت پایین رشد می کنند و از آنها غده ها یا زنجیره ای از غده ها تشکیل می شود. غده‌ها قادرند هنگامی که شرایط محیطی نامناسب است به حالت خواب باقی بمانند و هنگامی که شرایط مساعد می‌شود اندام‌های هوایی جدید تولید کنند. این علف‌هرز عمدتاً به روش‌های رویشی و غیر جنسی تکثیر می‌یابد، زیرا مقدار جوانه زنی بذور آن بسیار اندک است.

اویارسلام یکی از مهاجم ترین علفهای هرز شناخته شده است که در سراسر دنیا پراکنده شده است. از آنجا که در بیش از 90 کشور و در بیش از 50 محصول کشاورزی در سراسر دنیا وجود دارد، به عنوان بدترین علف هرز دنیا معرفی شده است. حضور اویارسلام در محصولات زراعی به دلیل رقابت بر سر منابع و نیز توانایی دگرآسیبی ان عملکرد محصول را به شدت کاهش می دهد.

 

کنترل

به دلیل سیستم ریشه ای فشرده آن و نیز مقاومت به اغلب علفکشها کنترل اویارسلام دشوار است. اثرات رقابتی اویارسلام ارغوانی را اغلب می‌توان با کنترل سریع گیاه در آغاز رشد به شدت کاهش داد و بنابراین امکان استقرار مطلوب را برای گیاه زراعی را فراهم ساخت. بعد از این مرحله، هر اویارسلامی که سبز کند به راحتی در رقابت مغلوب گیاه زراعی خواهد شد. متأسفانه هرگاه اویارسلام ارغوانی در مزرعه حضور داشته باشد ریشه‌کن کردن آن تقریباً غیر ممکن است، در نتیجه این علف‌هرز خسارت بیشماری به محصول زراعی وارد خواهد کرد.

شخم زمین آلوده موجب پراکنش غده ها در زمین شدهو آلودگی را بیشتر می کند. اغلب علفکشها ممکن است برگها را از بین ببرند اما تاثیری بر سیستم ریشه ای و غده ها ندارند. گلیفوسیت علفکشی است سیستمیک که می تواند به غده ها نفوذ کرده و در صورت کاربرد مکرر می تواند موجب کنترل آن گردد.

  
نویسنده : سید احمد حسینی ; ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ٧ اسفند ۱۳٩٠
تگ ها :